Хімія у косметичці


Чи знайдеться жінка, що не хотіла б бути красивою, улюбленою і бажаною? Однак бути красивою в епоху стресів і екологічних катастроф дуже важко. І тут приходить на допомогу косметика.
У юності всі ми виглядаємо свіжо, а в цьому віці є краса. Але з роками більшості з нас приходиться прибігати до косметичних процедур і засобів догляду за зовнішністю.
В основі практично всіх косметичних процедур лежать хімічні процеси.


Лосьони та маски


Легендарна красуня, дружина імператора Нерона щодня приймала ванну з молока 500 ослиць, а знатні єгиптянки в часи фараонів купалися в кислому молоці, вірячи, що це збереже їм молодість і здоров'я.
Молочні ванни залишилися надбанням історії, а от умиватися чи принаймні протирати обличчя молоком, кефіром, сметаною може кожна наша сучасниця.
Але частіше для очищення шкіри користуються лосьонами. Імовірно, першим лосьоном було старе вино, яким протирали обличчя середньовічні француженки, щоб зберегти свою красу.
До складу косметичних лосьонів, крім води, входять до 40% етилового спирту, а також різні неорганічні й органічні добавки, наприклад, борна кислота, солі алюмінію, консерванти. Етиловий спирт допомагає успішному розчиненню корисних біологічно активних добавок, введених у лосьон, борна кислота забезпечує антимікробну дію, а солі алюмінію – стягуючий і ефект, що коагулює.
Лосьони застосовують для очищення обличчя (наприклад, при знятті макіяжу), освіження і зм'якшення шкіри; є лосьони, спеціально призначені для рук.
Огірковий лосьон містить натуральний сік огірка і володіє завдяки цьому легкою вибілюючою і стягуючою дією.
Лосьон з ромашки володіє противоалергійною, болезаспокійливою дією, а також дією, що загоює, завдяки біологічно активній речовині азулену. Він придатний для будь-якої шкіри обличчя.
Лосьон із соку подорожника чи настою його сухих листів володіє кровоспинною і протизапальною дією. Біоэфект обумовлений наявністю в подорожнику лимонної й аскорбінової кислот, дубильних речовин, глікозидів, фітонцидів, мінеральних солей і вітаміну К.
Крім перерахованих "натуральних" лосьонів, шкірі бувають потрібні і чисто хімічні. Наприклад, при неправильній пігментації шкіри застосовують лосьон, що містить бактерицидний реагент – буру, зволожувачи шкіри – сечовину, лактат натрію, молочну кислоту й вибілювач – перекис водню. Такий лосьон корисно мати в будинку, і він допоможе в потрібний момент справитися з неприємними наслідками перебування на сонці.
Маски для обличчя по своєму призначенню бувають різноманітні: зм'якшуючі (живильні), що тонізують, в'язкі, вибілювачі, очищаючі, що воложать, стягуючі, заспокійливі, проти зморщок і т.д. Готові косметичні маски складаються з основи і додаткових лікувальних засобів. Основою можуть служити жири (тварини, рослинні), крохмаль, яєчний білок, желатин, а також різні порошкоподібні очищаючі речовини (каолін, тальк, оксид алюмінію, оксид цинку чи оксид магнію). З лікувальних засобів у маски входять освіжаючі компоненти, наприклад, камфора, що стягають добавки (солі алюмінію), що заспокоюють речовини (азулен), що воложать шкіру (наприклад, карбоксиметилцелюлоза). Тонізуючі маски можуть містити вітаміни A, B, C, D, Е, вибілювальні маски – оксид цинку і перекис водню, що в'яжуть – квасци, буру.


Крем корисний всім


Можна скільки завгодно сперечатися про тім, чи корисно шкідливо постійно зволожувати шкіру кремом; аргументів досить і "за", і "проти". Якщо шкіра звикає до підтримуючого режиму, то без крему вона буде виглядати злегка зів'ялою.
З іншого боку, недоглянута шкіра теж "занедужує" – лупиться, дратується, передчасно покривається сіткою зморщок.
Креми, якими користується зараз, імовірно, майже кожна жінка, бувають різноманітні: нічні і денні, жирні і зволожуючі, що очищають і омолоджують шкіру, рідкі і густі, емульсійні і т.д.
Жирні креми для сухої шкіри зм'якшують і мають очищувальну дію. Емульгійні креми містять багатоатомні спирти – емульгатори і тому добре змиваються водою.
Емульсійні креми містять водорозчинні речовини у водяній, а жиророзчинні – у масляній фазі суспензії дрібних крапельок. Коли такий крем наносять на шкіру, він дуже активно усмоктується: водорозчинні речовини проникають у водяні розчини тканин шкіри, а жиророзчинні – у тканинні жири.
До складу нежирних кремів-гелів (для жирної шкіри) входять вода, етиловий спирт, гліцерин і речовини, що додають крему консистенцію желе (желатин, агар, карбоксиметилцелюлоза).
Щороку з'являються нові й нові види кремів, що містять біологічно активні добавки самого різного походження. Тут і рослинні екстракти, витяжки з лікарських трав і фруктів – хмелячи, папороті, женьшеню, плодів манго, вишневих кісточок, і препарати з меду, прополісу, бджолиного молочка, і компоненти лікарських брудів (наприклад, солі Мертвого моря), і вітаміни.
Вважається, що противозморшкові й антистресові креми омолоджують шкіру; в них особливо великий вміст вітаміну А, що стимулює шкірний обмін речовин, вітаміну С, що зміцнює імунітет, і головне – вітаміну Е. Іноді вітамінні добавки вводять у креми у вигляді мікроскопічних капсул у желатиноподібній оболонці; у цьому випадку дія крему стає довгостроковою, тому що капсули поступово передають свій вміст шкірі.
Креми, що очищають і воложать шкіру містять різні адсорбенти типу магнезії, "фруктові" кислоти – яблучну чи лимонну, рослинні олії у виді косметичного молочка чи мусу.
У залежності від типу шкіри і переслідуваної мети вам належить вибрати потрібний крем, часом аж ніяк не дешевий, і добре, якщо він зробить обіцяний ефект.


Руки: догляд і краса


Лак для нігтів виконує не тільки декоративну, але і захисну функцію. Плівкоутворювальною речовиною найчастіше служить нітроцелюлоза. Щоб плівка лаку була пластична, у лак додають пластифікатори, наприклад, дибутилфталат. Синтетичні смоли, що входять до складу лаку, додають йому блиск і збільшують зчеплення з поверхнею нігтів.
Для догляду за шкірою рук найчастіше рекомендують спеціальні емульсійні креми на основі вазелінової олії, у яких міститься до 14% бджолиного воску, близько 35% води і приблизно 1% бури. Силіконові захисні креми утворюють на поверхні шкіри гладку плівку.
Можна створити на руках і так називані "біологічні рукавички", що особливо корисні при роботі з отрутохімікатами, з органічними розчинниками й олійними фарбами в тих випадках, коли немає гумових рукавичок придатного розміру чи ви їх просто не любите. "Біологічні рукавички" наносять, розтираючи руками спеціальні пасти чи занурюючи руки в напіврідкі суміші. Висихаючи, ці пасти чи суміші приблизно через півгодини перетворюються в тонкі плівки, що захищають шкіру, але дозволяють їй дихати. Якщо такі "рукавички" треба зробити помітними, у суміш додають барвники, наприклад, хну чи басму.
Готування паст – справа нехитра. Спочатку воду змішують з іншими рідинами, зазначеними в рецепті, потім додають до отриманого розчину желатин, крохмаль чи каолін, а після цього – всі інші компоненти. От два рецепти сумішей для "біологічних рукавичок":
40 мол води, 2 м желатини, 20 м тальку, 15 м крохмалю, 2 м борної чи бензойної кислоти;
35 мол води, 15 мол гліцерину, 35 мол етилового спирту, 2 мол 25% водяного розчину аміаку, 10 м казеїну. Порошок казеїну попередньо замочують на добу в кип'яченій воді, а інші компоненти додають у суміш води і казеїну.
Коли робота кінчена, "рукавички" разом із брудом змивають теплою водою з милом. Після цього досить змазати руки звичайним кремом, і ніяких неприємних відчуттів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Сьогодні з учнями 9 класу ознайомилися з різними мінеральними добривами. Діти визначали їх фізичні властивості, вивчали хімічні, дізналися ...